Menu

Bronzová medaile z Kazachstánu 

Pro Kateřinu Borovičkovou (žákyni čtvrtého ročníku) letošní školní rok začal poněkud opožděně. Od 31. srpna do 6. září reprezentovala Českou republiku na mistrovství světa v požárním sportu. Letos se uskutečnilo v Karagandě v Kazachstánu.  Katka byla součástí družstva žen, které získalo 3. místo a krásnou bronzovou medaili.

Soutěžilo se v těchto disciplínách:

  • běh na 100 metrů s překážkami (tady v jednotlivcích Kateřina obsadila 22. místo z cca 50 účastnic)
  • výstup do 4. podlaží cvičné věže (v jednotlivcích se umístila na 20. místě)
  • štafeta na 4x100 metrů
  • požární útok

Ředitel školy vrchní rada plk. PhDr. PaedDr. Pavel Novák, MBA Kateřině Borovičkové poblahopřál k bronzové medaili a popřál štěstí při maturitní zkoušce.

Kateřinu jsem vyzpovídala krátce po jejím návratu do školy.

Katko, také já moc blahopřeji a jsem ráda, že se Vám v Kazachstánu podařilo dosáhnout na medaili. Jak dlouho se věnujete této zálibě?

Požárnímu sportu se věnuji již 10 let. Svůj první závod jsem běžela v osmi letech. Běhám za Sbor dobrovolných hasičů Morkovice, kde působím již od začátku.

Co Vás vedlo k tomuto sportu?

V našem městě se dá věnovat požárnímu sportu nebo fotbalu, tak jsem neměla moc na výběr. Jelikož jsem od mala měla ráda pohyb a tatínek se dříve věnoval požárnímu sportu, táhlo mě to tímto směrem.

Oddílu se velice daří. Jakých úspěchů jste dosáhli jako tým, popřípadě jako jednotlivec?

Za své největší úspěchy považuji účast na Mistrovství světa v Kazachstánu, kde jsme s holkami vybojovaly titul mistryň světa v požárním útoku a celkové 3. místo. V roce 2017 jsem s dorosteneckou reprezentací odcestovala do Villachu na olympiádu, kde jsme obsadily 3. místo. Se svým domovským sborem jsem se zúčastnila několika mistrovství České republiky. Za nejúspěšnější považuji Mistrovství České republiky ve Zlíně, kde jsme se staly vicemistryněmi České republiky.

Za své osobní úspěchy považuji účast na Mistrovství světa v české Ostravě, kde jsem zaběhla světový rekord v běhu na 100 metrů překážek. Dále jsem se stala mistryní České republiky ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže v roce 2020. V tom stejném roce jsem se stala celkovou vítězkou Českého poháru.

Z pozice výchovné poradkyně mě neskonale těší, že dokážete skloubit sportovní kariéru s vynikajícím prospěchem, kterého stabilně ve škole dosahujete. Je jasné, že moc času nemáte. Co vám tento sport přinesl?

Myslím si, že tenhle sport mi přinesl mnoho zkušeností. Naučila jsem se pracovat nejen v týmu, ale i ve stresu, což se mi do budoucna bude určitě hodit. Navštívila jsem spoustu míst jak v České republice, tak v zahraničí. Poznala jsem mnoho lidí, kteří se stali nedílnou součástí mého života a neustále mi pomáhají se zlepšovat.

Máte ještě vůbec čas na další koníčky?

Ráda se věnuji i ostatním sportům. V zimě především lyžování a v létě jízdě na kolečkových bruslích či plavání. Ve volné chvíli také ráda čtu, především knížky, nad kterými se musím zamyslet.

To zní opravdu sofistikovaně. Mohla byste s námi sdílet autory nebo oblíbené knihy?

Ano, v poslední době jsem četla knihu „Cesta pokojného bojovníka“ od Dana Millana. Líbí se mi literatura zaměřená na rozvoj osobnosti.

Jste v závěrečném ročníku a brzy se budete připravovat na maturitu. Jak byste zhodnotila téměř čtyřleté období strávené v Holešově?

Školu jsem si vybrala nejen kvůli sportovním aktivitám, ale především kvůli odborným předmětům. Už v dětství jsem se chtěla stát policistkou nebo hasičkou, ale více mě to táhlo k policii. Přesto, že jsem část studia strávila na distanční výuce, tak si na školu nemohu stěžovat. Přístup a ochota některých učitelů jsou na vysoké úrovni. Škola mi dala nové zkušenosti, které bych jinde rozhodně nezískala. Střední odbornou školu v Holešově bych si vybrala znova a každému, kdo se rozhoduje, kam po základní škole nastoupit, bych ji doporučila.

Děkujeme za pochvalu i za doporučení. Mohu říci, že mezi mými kolegyněmi a kolegy jste prototypem ideální žákyně/ ideálního žáka. Jaké předměty Vás baví?

Mezi mé oblíbené předměty patří kriminalistika, střelecká příprava a především tělesná příprava.

Katko, podělíte se s námi o Vaše plány do budoucna, popřípadě kam budou po maturitě směřovat Vaše kroky?

Vzhledem k tomu, že dobrovolnou hasičkou již jsem, tak mé cíle směřují k tomu stát se policistkou. Po střední škole bych chtěla dál studovat na Policejní akademii v Praze a tu úspěšně dokončit.

Jakou máte motivaci k práci v bezpečnostních složkách?

Má motivace je vcelku jasná - pomáhat lidem a splnit si svůj dětský sen. Navíc ráda pracuji v týmu a to je u policie potřeba. Myslím si, že tato profese zahrnuje jak požadavky na fyzickou zdatnost, tak psychickou odolnost i respektování pravidel, což mi vyhovuje. Mám ráda systém, když je ve věcech pořádek a řád.

Katko, vidím, že co se týče nejbližší budoucnosti, máte v ní celkem jasno. Tak by mě zajímalo, kde se Vy osobně vidíte za 10 let?

Kde se vidím za 10 let? Snad u policie. Po Policejní akademii bych se chtěla dopracovat ke službě u kriminální policie a vyšetřování. Dále chci pokračovat v požárním sportu, protože je to pro mě druh odpočinku a upuštění páry.

A také se vidím opět v Holešově – jako úspěšná absolventka střední odborné školy na srazu třídy 4. A po 10 letech.

 

Děkuji za rozhovor

Kateřina Borovičková, třída 4.A
pplk. Mgr. Eva Vichlendová, rada pro prevenci a propagaci