Menu

Naše škola se letos poprvé zapojila do již 10. ročníku soutěže Office Arena 2021. Tato soutěž ověřuje znalosti a dovednosti z Office aplikací. Office Arena se skládá ze školního, krajského a celostátního kola. 

Školní kolo spočívá ve vypracování online testu ve webovém prostředí. Hlavními tématy testu je znalost prostředí a využití programů Word, Excel, PowerPoint a OneNote a obecné otázky, týkající se informačních technologií.

Školního kola se celkem zúčastnilo 55 studentů napříč prvním až třetím ročníkem.

Do krajského kola postupují dva studenti a jeden náhradník. Smyslem krajského kola je podpořit u studentů kritické myšlení a přimět je v podobě vlastního projektu k zamyšlení nad zadaným tématem.

Do krajského kola jsou nominováni:

  • Jiří Kostka (2.C),
  • Lucie Jurkovská (2.D),
  • Karla Vodehnalová (3.B).

Postupujícím do krajského kola gratulujeme a přejeme jim, aby vybojovali postup do celostátního kola. Všem ostatním účastníkům soutěže děkujeme za účast.

Mgr. Josef Chmelař
učitel OVVP

 

Sportovní úspěch žáka VPŠ a SPŠ MV v Holešově

Ve dnech 6. a 7. března 2021 se uskutečnilo Mistrovství České republiky juniorů a dorostenců v atletice. Akce se konala ve sportovní hale v Ostravě. Jsme velmi rádi, že se na prvním místě v běhu na 800 metrů  juniorů umístil s časem 1:53,48 minut žák třetího ročníku Matěj Eliáš. Tímto výkonem se ve své kategorii stal Mistrem České republiky pro rok 2021.

Přinášíme krátký rozhovor s Matějem.

1) Jak dlouho se věnujete atletice, pod jakým oddílem trénujete?

Atletice se věnuji asi dva a půl roku, závodím za oddíl Atletika Holešov a trénuje mě pan Jakub Hřib. Většinu tréninků odtrénuji na stadionu v Holešově, ale v momentální situaci se tam dostanu jen vzácně, jelikož díky opatřením nemůžu být na intru.

2) Dosáhl jste velkého úspěchu, věřil jste si v tomto závodě? Šel jste

na start s vědomím, že zvítězíte?

Na startu jsem byl překvapivě docela klidný, protože jsem po sobotním rozběhu dobře odpočinul a podle tréninků jsem věděl, že na tom budu hodně dobře. Tím, že jsem se od začátku ujal čela závodu, jsem soupeřům dál mírnou výhodu, ale plánovaná taktika byla, že radši budu 2. za kvalitní čas, než 1. v pomalém čase. 

3) Proč jste si zvolil studium na VPŠ a SPŠ MV v Holešově? Lze sladit výuku na škole se sportovní kariérou?

Školu jsem si zvolil, protože to pro mě byla výzva a většina lidí mi řekla, že se sem nemám šanci dostat. Mám to tu docela rád, člověk tu pozná spoustu nových lidí. Občas k tréninku využiju školní atletický ovál. Občas mi jen nevychází sportovní kurzy ideálně s tréninkem, ale musím říct, že tělocvikáři mi vycházejí maximálně vstříc. Nejvíc mě na škole baví tělocvik, ale zajímá mě třeba i právo. Moc nemusím matematiku a němčinu. S většinou třídy vycházím a navzájem si pomáháme.

4) Zbývá Vám čas na nějaké další koníčky? Jaké filmy popř. seriály "sjíždíte"?

Volného času většinou moc nemám. Ale když už se nějaká chvilka najde, tak trávím čas s kamarády z intru, ale v poslední době to nebylo úplně možné. Hodně jsem si v poslední době oblíbil jízdu na kole jako doplněk, člověk totiž může za jeden den vidět "kus světa". Jeden z mých nejoblíbenějších filmů je docela tematický Forrest Gump. V poslední době ale sleduji právě hodně seriálů, za poslední rok jsem si oblíbil sérii Vikingů.

5) Jaké plány máte do budoucna a čemu se chcete po škole věnovat?

Toto léto je mistrovství Evropy juniorů v Estonsku a mistrovství světa v Keni, nominovat se na obě akce je můj cíl pro celou letošní sezónu. Po škole bych se chtěl dál věnovat atletice i na profesionální úrovni a reprezentovat Českou republiku na velkých mezinárodních akcích. Bylo by to povolání, co by mě bavilo a naplňovalo. Zároveň bych se chtěl vzdělávat i po trenérské stránce a jít na vysokou školu zaměřenou na tělovýchovu a sport.

Matěji, děkuji za rozhovor a samozřejmě blahopřeji k tak znamenitému výkonu.

S blahopřáním ke sportovnímu úspěchu se připojil i ředitel školy plk. PaedDr. Mgr. Pavel Novák, MBA, který ocenil nejen umístění a výkon, ale i vzornou reprezentaci Vyšší policejní školy a Střední policejní školy Ministerstva vnitra v Holešově.

Mgr. Eva Vichlendová, rada pro prevenci a propagaci a žák 3. ročníku Matěj Eliáš

„Líbí se mi mluvit česky“

Německá spolková policie úzce spolupracuje s českými kolegy působícími na česko-německé hranici. Konají hlídky, vyměňují si vzájemně informace a společně bojují proti přeshraniční kriminalitě.  A právě domluva je nesmírně důležitá, obě strany se snaží překonávat jazykovou bariéru, a tak i němečtí kolegové se učí česky.

Je nám nesmírnou ctí, že právě VPŠ a SPŠ MV v Holešově může být při tom nápomocna. Na podzim roku 2019 oslovil vedení školy první policejní komisař Markus Leitl, velitel Společného česko-německého centra ve Schwandorfu, s žádostí o uspořádání jazykového kurzu češtiny pro úplné začátečníky.  Obě strany tak chtěly navázat na téměř třicetiletou kooperaci, jejíž klíčovou oblastí je právě výuka češtiny našich německých kolegů. Naše škola pro ně pořádá jazykové stáže či krátkodobé intenzívní jazykové kurzy zaměřující se na zvládání odborné terminologie. Kompletní jazykový kurz byl ovšem velká výzva, se kterou jsme neměli zkušenosti.

S chutí jsme se pustili do práce a kompletní plán byl za pár měsíců hotový. V květnu 2020 jsme měli přivítat první skupinu „nadšenců“. Asi není nikdo, koho by nezasáhla nečekaná covidová vlna, a ani my jsme nebyli výjimkou. Projekt se musel odložit. Čekali jsme dlouho, ale nakonec se povedlo v září 2020 uspořádat první výukový týden, i když za velmi přísných podmínek. Byl to náročný týden, naši kolegové absolvovali prvních 30 hodin, navzdory velkému kvantu nového učiva jejich chuť do práce neochabla. A pak zase! Žádné další kurzy vzhledem k epidemiologické situaci nebyly možné. Nechtěli jsme to vzdát a zahodit všechnu práci, kterou jsme měli za sebou, proto jsme se nechali inspirovat distanční výukou našich žáků a přešli na online formu.

Pro obě strany to bylo nové, učili jsme se za pochodu, ale nakonec jsme tu správnou cestu našli a dnes můžeme říct, že takto fungujeme už půl roku a výsledky jsou úžasné. Všem učitelům bychom přáli tak pilné a motivované studenty jako máme my. Vídáme se pravidelně každý týden, kombinujeme přímou výuku s e-learningovým kurzem a pokrok je znát. Ukázalo se, že i tato výuka nabízí mnohé bonusy a rozhodně je to proces oboustranně obohacující. Studenti nás baví svými roztomilými chybami, posuďte sami: Nesnáším ptáky, protože hovínají. Koupili jsme kuřáka pro dědečka. Pili jsme čaj a dlouho jsme diskovali. Můj víkend jsem byla hezký.

A když se dostaneme do úzkých a je potřeba déle vysvětlovat, slova Už to funguje působí jak blahodárná lázeň.

Je opravdu obdivuhodné, jak se naši „studenti“ prokousávají obtížnou gramatikou a slovní zásobou, přitom zvládají denní i noční služby, maminky své rodiny. Doufáme, že jejich dřina a zaseté úsilí se vyplatí a v červnových zkouškách všichni uspějí.

A co na vyučování říkají sami studenti? Jeden text za všechny,  ponechali jsme ho bez úprav.

Český jazyk a já

Abych byla upřímný, představovala jsem si, že to bude snazší. Můj první problém začal s výslovností dopisní „ř“, mezitím to funguje a slina zůstává v ústech. Miluji český jazyk, ale gramatika je opravdu velmi, velmi těžka. Zajímalo by mě, jak chybí písmena a změny kmenových slov v sedmi případech, jako je slovo „pes“ ? Nebo proč dostávají živí mužští kolegové koncovku „a“ a co osobní zájmena? A jak na to říkám:

„Blb vlk pln žbrnd zdrhl hrd z mlh Brd skrz vrch Smrk v čtvrť srn Krč“

A proč vždycky mluvíte tak rychle? V Německu se můžete nadechnout čárkou. Ach jo…..

Ale teď po šesti měsících pomalu vidím světlo na obzoru. A jsem opravdu ráda, když si konečně můžeme sednout v české restauraci a jíst lahodný řízek s hranolky. Samozřejmě objednávám v češtině.

Mgr. Martina Pořízková
oddělení cizích jazyků

Středoškolské odborné vzdělávání se v areálu Vyšší policejní školy a Střední policejní školy Ministerstva vnitra v Holešově realizuje již od roku 1969, má tedy dlouholetou tradici. Během této doby se podoba a obsah vzdělávání vyvíjel a měnil, ale hlavní účel – příprava absolventů ke vstupu do služebního poměru příslušníků Policie ČR zůstává. Cílem je během čtyř let vychovat kvalitní absolventy, morálně na výši, se smyslem pro čestnost a spravedlnost. A troufám si tvrdit, že v případě naší žákyně Terezie Uhýrkové se tento cíl daří naplňovat.

Terezka je ve čtvrtém ročníku a již skoro rok, stejně jako všichni žáci, se vzdělává distančním způsobem. Pochází z malé vesnice na Kyjovsku - Ostrovánky. Mezi její koníčky patří folklórní akce, tanec a hudba. Je sportovně založena, což je na policejní škole prakticky nutností. Má zde možnost svou fyzickou zdatnost rozvíjet, a to nejen v rámci navýšené dotace hodin tělesné přípravy, ale i v rámci volnočasových aktivit. Je týmovým hráčem, v kolektivu oblíbená, aktivní a vždy vstřícná a ochotná pomoci. Mezi její oblíbené předměty patří kriminalistika a právo.

Studium v Holešově se jí líbí, myslí si, že ji dobře připraví do života, a to nejen v profesní rovině, ale také v té osobní. Svou budoucnost vidí právě u Policie ČR, kde by chtěla po škole pracovat a dále se vzdělávat.

Začátkem března 2021 přišel do školy panu řediteli dopis od starosty obce Ostrovánky s tímto sdělením.

Vážený pane řediteli,

dne 17. 11. 2020 došlo v naší obci k poničení chráněné kulturní památky z roku 1882 - kaple Panny Marie. Neznámý pachatel způsobil na této historicky cenné budově škodu ve výši 35 tisíc Kč.

Náhodným kolemjdoucím svědkem byla studentka vaší školy Terezie Uhýrková. Ta zareagovala velmi profesionálně a svým odvážným jednáním dopomohla k identifikaci a následnému zadržení pachatele.

Jako starosta obce velmi oceňuji, jakým způsobem vaše škola připravuje budoucí  policisty. Byl jsem přítomen průběhu vyšetřování a velmi mile mne překvapila vysoká úroveň a profesionalita vaší žákyně při řešení takovéto krizové situace, což vysoce ocenili také přítomní příslušníci Policie ČR.     

Závěrem bych vám chtěl velmi poděkovat, jakým způsobem připravujete své studenty na tuto nelehkou profesi a vychováváte z nich plnohodnotné občany naší společnosti.

S přáním spousty takovýchto nadšených studentů zdraví Miroslav Dlouhý, starosta obce Ostrovánky

Jsme nesmírně rádi, že máme mezi našimi žáky a žákyněmi Terezii Uhýrkovou a pevně věřím, že takových to studentů, kteří by pomohli při objasnění trestné činnosti, je v naší škole mnoho.

Ředitel školy plk. PaedDr. Mgr. Pavel Novák, MBA rozhodl, že chování Terezy Uhýrkové ocení a vyslovil jí poděkování nejen za příkladnou reprezentaci Vyšší policejní škola a Střední policejní škola Ministerstva vnitra v Holešově, ale i za občanskou angažovanost.

Terezku čekají v nejbližší době maturitní zkoušky a my jí přejeme úspěšné zakončení čtyřletého studia a hodně úspěchů v dalším životě.

Mgr. Eva Vichlendová, rada pro prevenci a propagaci

Úspěch v okresním kole

K tradičním soutěžím, ve kterých si středoškolští studenti kroměřížského okresu mohou poměřit své znalosti a komunikační dovednosti, patří konverzační soutěž v anglickém jazyce.

V předchozích letech se tato soutěž skládala ze dvou částí - písemné a ústní a probíhala prezenčně. Letos došlo kvůli vládním opatřením zamezujícím šíření nákazy Covid 19 k úpravě a žáci předvedli prostřednictvím aplikace Teams pouze svůj mluvený projev.

Každý soutěžící si pomocí virtuálního „kola štěstí“ vylosoval jedno téma a bez přípravy o něm 15 minut hovořil. To ovšem nebylo všechno, musel také pohotově reagovat na dotazy členů poroty.

Naši školu reprezentoval Svatopluk Recman ze třídy 3.C a jeho výkon patřil bez nadsázky k těm nejlepším. Sváťa zaujal porotu pestrou slovní zásobou, přízvukem i promyšlenou strukturou svého projevu a obsadil krásné druhé místo, což mu zajistilo postup do krajského kola, které by se mělo uskutečnit v dubnu.

Děkujeme za reprezentaci a přejeme úspěch v krajském kole

Mgr. Petra Chudárková