Menu

Zlepšení jazykové kompetence;
hospitace studentů VPŠ a SPŠ Holešov u VII. BPA

 

Hned první větu bychom zaplnili pozitivy a kladnými dojmy, které doprovázely návštěvu Nabburgu v německém Bavorsku.

Cesta byla dlouhá a my jsme cítili stres, na druhou stranu jsme se však moc těšili a byli plni očekávání. Po příjezdu jsme se dozvěděli, že se nastěhujeme do pokojů německých studentů. Z této zprávy jsme byli značně rozrušeni. Prvotní setkání se studenty bylo nad očekávání. Povídali si s námi a snažili se, abychom jim porozuměli. Sem tam padla i anglická věta, ale jen když jsme byli opravdu v nesnázích.

První den nás seznámili s areálem školy, s programem a s formou vyučování. Od začátku jsme obdivovali disciplínu, kterou studenti měli.

Cítili jsme vzájemný respekt obou stran, jak učitelů, tak žáků.

Mohli jsme se účastnit hodin např. etiky, jejichž náplň byla zajímavá a užitečná. Policisté musí vykazovat značnou fyzickou sílu, tudíž jsme se účastnili i hodin tělesné výchovy, sebeobrany a mohli si tak zasportovat společně.  Taktéž jsme se účastnili hodin střeleb, kdy jsme se cítili navrch, protože už jsme věděli, na rozdíl od začínajících německých policistů, jak se se zbraní bezpečné zachází.

Navštívili jsme Společné centrum ve Schwandorfu, kde nám představili spolupráci české a německé policie. Následně jsme navštívili Regensburg a koordinační centrálu, která organizovala celou činnost policie. Zároveň jsme si prošli historické centrum s německými kolegy, kteří nás dostali na celý týden na starost a zorganizovali obohacující a zábavný program.

Ve čtvrtek jsme navštívili policejní stanici v Nabburgu, kde nás obeznámili s běžnou prací policie, téměř totožnou s tou naší. Odpoledne nás provedli hlavní policejní školou, která tvořila základnu v Sulzbach-Rosenbergu, tady jsme měli opravdu štěstí, protože jsme si mohli každý vyzkoušet jízdu v simulátoru a až na Davida, který přejel tři lidi na přechodu, jsme to všichni zvládli. Poslední, čtvrteční večer jsme strávili v přítomnosti studentů a ještě trénovali a učili se německy. V pátek pak došlo na předání dárků a poděkování za skvěle promyšlenou organizaci kurzu z německé strany.

Chtěli bychom jako studenti poděkovat našemu doprovodu paní učitelce, která si celý týden taktéž užila a především nám pomohla s překladem. Díky patří i řidiči za jeho trpělivost a bezpečnou jízdu.

Celý týden jsme si užili a zpět do Česka jsme se vrátili s novými zkušenostmi a s představou o tom, jak funguje policie i na jiném území. Pro všechny policejní sbory platí heslo, pomáhat a chránit, a to nám potvrdila i německá policie.

 

Účastníci stáže - žáci třetího ročníku