Menu

Záchranářský kurz žáků třetího ročníku

V termínu od 24. června do 29. června 2017 proběhl záchranářský kurz žáků třetího ročníku. Kurz se uskutečnil v Krkonoších v oblasti KRNAP na Zotavovně VS ČR Přední Labská ve Špindlerově Mlýně. Kurz probíhal za velmi dobrého počasí a v krásné přírodní lokalitě.

Tyto přírodní podmínky umožnily žákům prožít celou řadu specifických zážitků, pocitů a poznání vlastních možností při zdolávání přírodních překážek.

V rámci výcviku lezení si dokázali samostatně vytvořit kotvící bod slanit kolmou skálu ve výšce 20 metrů nad zemí. Nejednomu žákovi či žačce se řádně rozklepala kolena a zkušení instruktoři jim museli dodat odbornou radou sebedůvěru a odvahu překonat sám sebe. Radost z vlastního výkonu měli všichni žáci, instruktoři a učitelé hodnotili jejich výkony pochvalou.

Při výcviku na řece Jizeře si žáci vyzkoušeli, jak se řídí loď na klidné řece, ale také měli možnost projet jez a menší peřeje. Ve ztížených podmínkách se některým posádkám podařilo převrátit loď a tím si na vlastní kůži vyzkoušeli činnost při záchraně a dopomoci posádce, která je unášena proudem. Vyzkoušeli si záchranné prostředky – plovací vesty, házecí pytlíky a ověřili si tak jejich účinnost a funkčnost. Některé posádky přirozeně soutěžily a snažily se 15 kilometrový úsek řeky zdolat v co nejkratším čase. Zážitek ze sjezdu řeky měl u žáků velký úspěch.

Z vysokohorského prostředí si každá skupina odnesla jiný poznatek. Příroda nám ukázala vlídnou tvář a tak jsme mohli všichni sledovat nádherné výhledy z hřebenů do údolí na horská jezera a v plné kráse se všem ukázala i naše nejvyšší hora Sněžka. Většina žáků výstup na Sněžku zvládla a odnáší si do svého budoucího života zkušenost z pobytu v horách a nebezpečí, které sebou pobyt na horách přináší.

Výstup na Sněžku byl vždy ukončen exkurzí ve stanici Horské Služby Špindlerův Mlýn, kde žáci měli možnost slyšet od členů HS informace o vzniku, hlavních činnostech HS a byli seznámeni s technickými i zdravotními prostředky, které aktuálně HS používá.

Závěrem lze říci, že kurz se u žáků setkal s velmi kladnou odezvou a splnil tak všechny cíle, které jsme od něj očekávali.

kpt. Mgr. Pavel Válek