Foto a články z akcí

Banner
Banner
Hlavní stránka 2016 Pokusy z optiky

Pokusy z optiky

Pokusy z optiky a globální problémy planety Země

Dne 17. 5. 2016 připravilo předmětové oddělení všeobecně vzdělávacích předmětů pro žáky 2. ročníku SOŠ naučný program, ve kterém pracovníci Hvězdárny ve Valašském Meziříčí předvedli pokusy z optiky a objasnili globální problémy planety Země.

V první části programu jsme si rozšířili poznatky o světle, jeho odrazu a lomu. Měli jsme možnost sami si sestavit některé typy dalekohledů. Pomocí spektroskopu jsme pozorovali rozklad bílého světla, dověděli jsme se, že spektrální analýzou se dá zjišťovat přítomnost drog nebo metanolu v látkách. V další části jsme pomocí fotoaparátu v mobilu zjistili přítomnost infračerveného záření, které vysílá dálkový ovladač nebo kamera. Infračervené záření je lidským okem neviditelné a využívá se například u policie u kamer s nočním viděním.  Poté jsme dostali 3D brýle a dívali jsme se na různé obrázky. Dokonce jsme si vytvořili vlastní 3D fotografii, kterou lze vidět pomocí brýlí prostorově. Na závěr jsme sledovali optické klamy, ukázalo se, že i vlastní mozek nás může zmást.

Druhá část programu zahrnovala fakta a zajímavosti o Slunci, které jsme doposud neznali. Už víme, že před zvýšenou sluneční aktivitou nás ochrání magnetické pole Země. Závažnými globálními problémy jsou odpady, znečištěné půdy a vody. Zjistili jsme, že všechny spolu souvisí a řešení těchto problému je velmi složité, ale ne nemožné.

Přednáška a experimenty se nám líbily a doufáme, že nás pracovníci Hvězdárny ve Valašském Meziříčí někdy navštíví.

 

Petr Zajíček a Tereza Kolečková, II. B

 

Aktuality

Projekt mobility 21 Červen 2017, 04.34
Projekt mobility
Projekt mobility Ve dnech od 5. června do 9. června
Střelecká soutěž 15 Červen 2017, 04.36
Střelecká soutěž
Střelecká soutěž žáků 3. ročníku Dne 13.
Přehlídka odborných prací 14 Červen 2017, 06.31
Přehlídka odborných prací
Přehlídka odborných prací Ve středu 7. 6. 2017 se
Na kolo jen s přilbou - 2017 14 Červen 2017, 06.30
Na kolo jen s přilbou - 2017
Na kolo jen s přilbou Ve středu 7. června 2017
Banner