Hlavní stránka Dračí lode 2015 - MS

Dračí lodě 2015 - MS

Mistrovství světa dračích lodí - Račice 2015

MS se uskutečnilo pod záštitou Mezinárodní kanoistické federace na národním kanále v Račicích. Účastnilo se jej mnoho klubových posádek z Německa, Polska, USA, Ruska, Ukrajiny, Číny, Maďarska, Slovenska, Estonska a České republiky.

Realizační tým vybral 25 žáků z naší školy, kteří měli bojovat o medaile v kategorii juniorů (15–18 let). Byli to žáci čtvrtého, třetího i druhého ročníku, dívky i chlapci. Soutěžili v 10 disciplínách a vybojovali 8 medailí (1x stříbrná, 7x bronzová).

Náš boj začal ve středu, kdy jsme na račickém kanále poprvé usedli do lodi. V rámci programu jsme totiž absolvovali tréninky a doladili poslední přípravy na závody. Poté, co jsme měli možnost vidět trénink od množství profesionálních posádek, se naše nervozita dala krájet. Další dny již byly nabity jen závody.
Čtvrtek začal závody 20členné posádky na 500 m.
Páteční dopoledne bylo ve znamení závodů žen a mužů na 500 m a odpolední jízdy patřily 10členným posádkám, které jely také 500 metrů.
Sobotní den byl věnován závodům mužů a žen na 200 m, což byla disciplína, ve které jsme si věřili nejvíce. Naše pocity po dojetí první rozjížďky do cíle však již nebyly tak veselé jako předešlý den. Dalo by se  říci, že jsme pocítili i lehké zklamání z této jízdy. Odpoledne  pokračovalo závody na 200 metrů v 10členných posádkách.  Nakonec bylo sportovní klání dovršeno získáním medaile a naše radost dosáhla téměř euforie.
V neděli přišla na řadu trať o vzdálenosti 2000 metrů. Této disciplíny jsme se obávali nejvíce, neboť nikdo z nás takovou dálku nikdy v životě nepádloval. Během rozjížděk jsme sváděli souboj s profesionální německou posádkou. Atmosféra na naší lodi byla nepopsatelná. Být tak blízko vedle lodi s další posádkou, slyšet tón jejich bubnu a cítit vodu, kterou odhazovali vždy při zanoření pádel, na vlastní kůži, to vše nás,  i přes všechnu bolest ve svalech, hnalo bojovat až do samotného cíle. A povedlo se. Poslední den jsme odjížděli s další medailí na krku, klukům se dokonce podařilo vybojovat stříbro.
Všechny závody byly velmi náročné. Museli jsme obětovat spánek, abychom mohli včas přijet a připravit se. Každý den jsme v sobě museli probudit bojovnou náladu potřebnou k dosáhnutí našich cílů. Drželi jsme při sobě a nutili se pokračovat a zlepšovat se. Podpora byla všude kolem nás. Ze strany učitelů, kteří nám věřili a prožívali vše s námi, tak i ze strany dalších českých posádek. Ať už šlo o prožívání úspěchu při vyhlašování, či lehká zklamání z jízdy, bylo to neskutečným zážitkem, na který nikdo z nás jen tak nezapomene. Prožili jsme pěkné i smutné chvilky, ale všechny stály za to. Stala se z nás malá rodina, kterou spojuje společný úspěch.