Hlavní stránka Přednáška Meziplanetární hmota

Přednáška Meziplanetární hmota

Přednáška Meziplanetární hmota a meteority

V pondělí 18. května se u nás ve škole uskutečnila přednáška na téma Meziplanetární hmota a meteority. Přednášejícími byli pan Tomáš Pečiva a Jiří Srba z Hvězdárny ve Valašském Meziříčí.

Přednáška byla rozdělena na tři části, z nichž první byla na téma Meziplanetární hmota, kde jsme se mohli seznámit s různými druhy těles, které se ve vesmíru vyskytují. Dozvěděli jsme se základní rozdíly mezi planetkami a kometami a mohli jsme také sledovat Oorův oblak, ve kterém se nachází množství objektů, které by se v budoucnu mohly přiblížit Zemi a stát se pro ni nebezpečnými. Na videu jsme pak mohli sledovat dopadající meteority a krátery, které po nich zůstaly. Části meteoritů také kolovaly po třídě.

Ve druhé části přednášky nás pan T. Pečiva provedl jedním dnem stráveným ve vesmírném raketoplánu. Tato část byla nejzajímavější a nejzábavnější. Dozvěděli jsme se, jakým způsobem se v tak stísněném prostoru a ve stavu beztíže čistí zuby, chodí na toaletu, umývají vlasy, ale třeba také jí, spí a posiluje. Byly nám představeny také některé kosmické technologie, které jsou dnes již běžnou součástí našeho života.

Poslední část se skládala z možnosti přímo sledovat Slunce skrz dalekohledy. V jednom z nich jsme mohli vidět sluneční skvrny, což jsou vlastně chladnější místa na Slunci. Ve druhém jsme pozorovali vyzařování vodíků, což jsme na povrchu Slunce viděli jako malé “výběžky“. Oba úkazy bylo dobře vidět i díky počasí, které nám opravdu přálo.

Na závěr bych oběma lektorům z Hvězdárny ve Valašském Meziříčí poděkovala za vskutku zajímavé a místy velmi zábavné dopoledne, které jsme si všichni moc užili.

Barbora Kratková, 2. B

  • Image folder specified does not exist!
  •  


 

Aktuality

POKOS 2017 29 Červen 2017, 04.25
POKOS 2017
POKOS 2017 V pondělí 26. června 2017 proběhla
Dračí lodě 2017 28 Červen 2017, 04.34
Dračí lodě 2017
Hranice Dragons 22.6.2017Mistrovství České
Exkurze Velehrad 26 Červen 2017, 04.54
Exkurze Velehrad
Závěr semináře „Mravní a křesťanská
Projekt mobility 21 Červen 2017, 04.34
Projekt mobility
Projekt mobility Ve dnech od 5. června do 9. června
Banner